Jak osiągnąć sukces HR-owy?

Rozmowa z Robertem Proce, prezesem zarządu spółki oraz Aurelią Ajchel-Chętnik, managerem HR

– Tristone Flowtech Poland po raz kolejny otrzymało tytuł Solidnego Pracodawcy Roku, który jest potwierdzeniem słusznie obranego kierunku rozwoju – jak skomentuje Pani ten fakt?
– Tytuł Solidnego Pracodawcy Roku to ogromne wyróżnienie i jest to zasługa całego zespołu Tristone – wszystkich pracowników. Otrzymanie tego prestiżowego wyróżnienia kolejny rok z rzędu to dla nas ogromny powód do dumy. Pokazuje nam to, że kierunek w którym zmierzamy jest właściwy. Wyróżnienie Solidny Pracodawca to podziękowanie dla wszystkich za wkład w tworzenie w Tristone wyjątkowej kultury organizacyjnej, a tym samym wyjątkowego miejsca pracy.
– Zacznijmy może od początku – jak wyglądały pierwsze lata działalności firmy na rynku polskim, a jak wygląda to teraz?
– W 1998 roku uruchomiliśmy fabrykę, której założeniem była produkcja węży gumowych na bazie polimeru używanych do systemów chłodzenia silnika w samochodach osobowych, ciężarowych i innych urządzeniach przemysłowych. Zakład mieścił się, tak jak do tej pory jego jedna część, na ulicy Stacyjnej 19 i produkował swoje wyroby na jednej hali produkcyjnej o powierzchni 6,5 tys. m2. Obecnie fabryka Tristone Flowtech Poland Sp. z o.o. jest częścią Tristone Flowtech Group, w skład której wchodzą inne zakłady zlokalizowane w Europie, Azji i obu Amerykach. W roku 2010 otworzyliśmy kolejno halę B i C, powiększając powierzchnię produkcyjną o dodatkowe 5 tys. m2. Wprowadziliśmy nową technologię produkcji naszych wyrobów bez manualnego wulkanizowania tzw. „Creatube”. W kolejnych latach powiększaliśmy asortyment wyrobów o przewody do systemów chłodzenia napędów hybrydowych, a także elektrycznych. Całkowita powierzchnia produkcyjna i logistyczna wynosi obecnie 11,1 tys. m2, a Centralne Laboratorium Grupy Tristone, które powstało w Wałbrzychu wraz z R&D ma 1,6 tys. m2 bez biur. To już nie tylko jedna hala produkcyjna przy ulicy Stacyjnej. Do 2020 roku nasza firma będzie już realizować zadania na czterech halach produkcyjnych. Tristone Flowtech Poland dostarcza swoje produkty do szerokiego grona klientów globalnych samochodów osobowych, w tym Forda, Volvo, RSA, Nissana, FCA, PSA, Daimlera, BMW, VW, Audi, Suzuki, JLR i Ferrari.
– Firma konsekwentnie wyznacza sobie kolejne cele rozwojowe. Jakie są najważniejsze projekty realizowane przez firmę, a także jej dotychczasowe osiągnięcia?
– Naszym sukcesem są ludzie, dzięki którym przetrwaliśmy kryzys w latach 2008-2010, wykorzystując ten czas na uruchomienie w Wałbrzychu w 2010 roku Centralnego Laboratorium Badawczego Grupy Tristone oraz przeniesienie z Grupy do Fabryki Inżynieringu wraz z produkcją prototypową. Niedawno, dzięki tym samym ludziom, odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej hali, w której swoją siedzibę ma właśnie Centralne Laboratorium oraz uroczystość wbudowania kamienia węgielnego pod dalszy rozwój zakładu w Wałbrzychu – nową halę produkcyjną D. Grupa Tristone Flowtech przeznaczy kolejne 7,4 mln euro właśnie na tę nową inwestycję w Tristone Poland – nową halę produkcyjną węży gumowych, a także maszyn i urządzeń. Obecnie zatrudniamy blisko 700 pracowników, a dzięki temu rozwojowi planujemy zwiększyć zatrudnienie o kolejnych 200 pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat.
– Przyjęta przez Państwa koncepcja prowadzonej w firmie polityki personalnej zdaje się sprawdzać bez zarzutu – jakie wartości i założenia stanowią jej podstawę?
– Filarem jest kultura organizacyjna Tristone i odpowiednie wartości takie jak: Proaktywność, Prostota i Orientacja na klienta. Umożliwiamy i wzmacniamy poczucie sprawstwa, do tego upraszczamy wszystko, co skomplikowane i jesteśmy otwarci na potrzeby szeroko rozumianego klienta, w tym naszego pracownika i dzięki temu ludzie zostają z nami na dłużej, te czynniki w głównej mierze wpływają na lojalność oraz zadowolenie pracowników. To my jesteśmy dla naszych pracowników, oferując wsparcie i pomoc w rozwoju zawodowym oraz osobistym – nasi pracownicy czują i wiedzą, że mogą na nas liczyć i na siebie nawzajem. Tworzymy takie warunki, które dają pracownikom poczucie przynależności i bycia częścią zespołu, w którym wiedzą, że mogą na niego liczyć nawet w sytuacjach bez wyjścia. Poza tym dbamy o zdrowie naszych pracowników oferując szeroki pakiet benefitów ukierunkowanych na zdrowie i samopoczucie. Dzięki takim działaniom odnosimy sukcesy. Szanujemy różnorodność i dzięki temu tworzymy środowisko, w którym każdy może się rozwijać, spełniać zawodowo i czuć się bezpiecznie.
– Zatrudniacie Państwo pracowników posiadających wysokie kwalifikacje. Co sprawia, że specjaliści tak chętnie się do Państwa zgłaszają i zostają z Wami na lata?
– Oferujemy szeroki wachlarz szkoleń dla naszych pracowników na każdym szczeblu zatrudnienia i wspieramy ich własną inicjatywę. Pracownicy mają dużą możliwość rozwoju swoich umiejętności na danym stanowisku. Dzięki wprowadzaniu nowych projektów, nowych systemów i ciągłemu rozwojowi przedsiębiorstwa zatrudniani specjaliści mogą realizować swoje pomysły będąc tym samym współtwórcami nowoczesnych
technologii.
– Gdyby mogli Państwo podzielić się swoim doświadczeniem, to jak brzmiałaby rada dla pracodawców chcących poprawić jakość prowadzonej polityki personalnej?
– Przede wszystkim – wsłuchiwać się w potrzeby swoich pracowników, być blisko, wspierać ich oraz stymulować rozwój w organizacji. Nie są to skomplikowane działania, bo to właśnie takie proste narzędzia jak rozmowa, wsparcie, okazanie zainteresowania dla drugiego człowieka mogą zdziałać cuda. Zespół HR w organizacji powinien stanowić inspirację dla każdego pracownika, tak aby komunikacja pomiędzy wszystkimi obszarami odbywała się bez zgrzytów, z wzajemnym szacunkiem, któremu przyświeca główny cel – zadowolenie zarówno klienta, jak i pracownika.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email