Praca u nas to przygoda życia

Firma Polwell Sp. z o.o. otrzymała tytuł Solidny Pracodawca Roku w prestiżowym projekcie, którego istotą jest wyróżnienie i uhonorowanie podmiotów, które cechują się wzorcową polityką personalną. O nagrodzie i solidności zatrudnienia z Robertem Gralakiem Wiceprezesem Zarządu rozmawia Tina Dej.

– Czym dla Państwa jest solidność w zatrudnieniu?

– Z naszej perspektywy solidność zatrudnienia to poczucie bezpieczeństwa naszych pracowników. Kiedy oni czują się u nas pewnie i planują swoją przyszłość zawodową z nami, to dla naszej organizacji gwarancja dalszego, stabilnego rozwoju.

Od ponad 30. lat działamy w branży beauty – bezpośrednio współpracujemy z salonami fryzjerskimi oferując profesjonalne rozwiązania w obszarze produktów – kosmetyków i sprzętu – oraz edukacji. Posiadamy sieć ponad 70. specjalistycznych sklepów stacjonarnych, nowoczesną platformę sprzedażową B2B z najszerszym, profesjonalnym asortymentem produktów w Polsce. Czujemy się krajowym liderem rozwiązań w naszym segmencie.

– Plany na przyszłość?

– Stawiamy dzisiaj na dwa obszary – innowacyjność i jeszcze lepszy serwis dla kluczowego klienta – fryzjera. Oznacza to pracę nad poszerzaniem portoflio produktowego, ciągły research wśród profesjonalnych marek dostępnych na świecie, które wpisują się w filozofię działania Fale Loki Koki oraz dalszy rozwój naszej pierwszej marki własnej. Lepszy serwis to w dalszym ciągu wysoki komfort obsługi salonu przez doświadczoną i kompetentną grupę doradców klienta, wsparcie technologii e-commerce ułatwiającej nam kontakt z kontrahentami i kolejny upgrade naszej oferty edukacyjnej, dający bezpieczeństwo współpracy dla fryzjera i inspiracje branżowe. Coraz odważniej spoglądamy za granicę, analizując szanse wykorzystania naszego sprawdzonego know-how poza Polską.

– Jakie wartości są Państwa fundamentem?

– Jesteśmy polską firmą, która organicznie rośnie od wielu lat dzięki codziennej pracy lojalnych i zaangażowanych pracowników na każdym szczeblu. Misja firmy to dostarczanie piękna, zachowując troskę o środowisko, dbając o bezpieczeństwo i rozwój naszych partnerów handlowych i pracowników. Z niej wynikają takie wartości jak szacunek dla różnorodności, odpowiedzialność za drugiego człowieka, zaufanie, wpisana w nasze DNA chęć ciągłego rozwoju, ale także zwykła cierpliwość. Staż pracy, niska rotacja wskazują, że obrane wartości mają sens i zostały zrozumiane przez pracowników. Jesteśmy aktywni społecznie, sportowo – wydaje się, że nasi pracownicy w większości utożsamiają się z kulturą organizacyjną firmy.

– W jaki sposób pracownicy przyczyniają się do sukcesu przedsiębiorstwa?

– Pracujemy z sukcesami w silnie konkurencyjnym środowisku, dlatego tylko dobry mix wysokich branżowych kompetencji i zaangażowania pracowników oraz strategii działania organizacji daje szansę na utrzymanie mocnej pozycji na rynku. Czujemy się po prostu silni mocnym zespołem, jaki zbudowaliśmy przez lata. Uważamy, że mimo różnych trendów, to technologia ma pracować dla naszych pracowników i klientów. Reprezentujemy w firmie różne pokolenia, co często jest wyzwaniem dla zarządzających, my odbieramy to jako szansę na lepsze zrozumienie otaczającego świata.

– Czym firma może zachęcić potencjalnego pracownika?

– Oferujemy bardzo solidny, jeśli nie kompletny pakiet benefitów dostępnych na rynku pracy, płacimy wynagrodzenia na poziomie rynek+. Dla mnie ważniejsze jest jednak coś innego. Mam nadzieję, że nie jestem w tej opinii odosobniony. Praca w Fale Loki Koki to dla wielu z nas zawodowa przygoda życia. Wielu z moich koleżanek i kolegów pracuje w firmie 15, 18 i więcej lat. Dołączają młodsze osoby i łatwo znajdują wspólny język. Razem ciągle czujemy, jak wiele jest do zrobienia w naszym kolorowym biznesie! Wielu zaangażowanych pracowników z pomysłami zyskało dużo autonomii i naprawdę miało szansę realizować autorskie projekty, z którymi nie przekopaliby się w niejednej korporacji.

– Dziękuję za rozmowę.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email