XV lat na rynku – DENCKERMANN!

Przyjęło się, że liczba siedem to szczęśliwa liczba. My wierzymy, że szczęśliwy pracownik jest najcenniejszym kapitałem dla firmy. Dziś z dumą informujemy, iż firma Denckermann już po raz siódmy została wyróżniona tytułem Solidny Pracodawca Roku.

Od 15. lat Denckermann działa na rynku przemysłu samochodowego, produkując i dystrybuując wysokiej jakości części. Hasło, które przyświeca firmie oznacza z języka niemieckiego „sprawdzona jakość”. Lata spędzone na rynku zaowocowały zarówno sukcesem ekonomicznym, jak i licznymi wyróżnieniami premiującymi stosowanie właściwych praktyk biznesowych.

Jednym z takich wyróżnień jest tytuł Solidny Pracodawca Roku. Jest to nagroda przyznawana przedsiębiorstwom za stosowanie pozytywnych rozwiązań w obszarze polityki personalnej, ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu. Już siódmy raz z rzędu firma Denckermann została nagrodzona tytułem Solidnego Pracodawcy Roku. W ten sposób potwierdza zasadę mówiącą, że zadowolony pracownik jest najcenniejszym kapitałem organizacji, a pielęgnowanie odpowiedzialnej polityki HR przekłada się sukces firmy.

Często się słyszy, że „praca to nasz drugi dom”, dlatego my tworzymy takie działania, dzięki którym można zbudować wewnętrzne zaufanie oraz lojalny, zgrany i oddany zespół. Dlatego zapytaliśmy pracowników co sądzą na temat pracy w naszej firmie.

Za co chwalę sobie pracę w Denckermann? Przede wszystkim dlatego, iż stworzyła ona bardzo przyjazne środowisko pracy, a przejrzyste relacje ze współpracownikami sprawiają, iż efektywnie wykonuję powierzone mi obowiązki – to opinia Ani, która za rok będzie świętować 10-lecie w firmie.
Pracodawca skrupulatnie obserwuje relacje panujące w firmie, wsłuchuje się w nasze potrzeby i oczekiwania, a przede wszystkim docenia naszą pracę – to opinia Roberta pracującego 15 lat w firmie.

Ja jestem wielkim fanem sportu – oferowane benefity pozapłacowe takie jak prywatna opieka zdrowotna czy pakiet sportowy umożliwiają mi rozwijanie moich pasji – mówi Kamil, pracownik magazynu.

Dla mnie niezwykle ważne jest poczucie odpowiedzialności za nas pracowników, doceniam, iż szefostwo jest z nami na dobre i na złe – mówi team liderka działu produktu z 7-letnim stażem.

W moim fachu wiedza jest niezwykle istotna szczególnie w czasach dynamicznych zmian. Bardzo doceniam sobie wsparcie pracodawcy w zakresie szkoleń zawodowych, ale również cieszę się z oferowanych programów rozwoju w zakresie poszerzania kompetencji miękkich lub rozwoju osobistego – mówi główna księgowa pracująca 10 lat w firmie.

Zawsze nas cieszą takie opinie i mamy nadzieję, że kolejne lata będą równie owocne, a praca dla pracowników będzie gwarantem satysfakcji i polem do rozwoju swoich kompetencji oraz pasji.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email