Logwin – ludzki wymiar logistyki

W Logwin Poland nieustannie podnosimy poprzeczkę jakości i ilości świadczonych usług, nigdy nie zapominając o ludziach, którzy tworzą firmę. Efektem codziennych starań i potwierdzeniem dobrego kierunku obranych działań jest uhonorowanie firmy godłem Solidnego Pracodawcy kolejny rok z rzędu. Oznacza to, że szeroko pojęte aktywności związane m.in. z: zarządzaniem zasobami ludzkimi, bezpieczeństwem, odpowiedzialnością społeczną zostały bardzo wysoko ocenione. Co robimy, że ponownie został przyznany nam tytuł Solidnego Pracodawcy? Jak staramy się, aby z roku na rok dbać jeszcze lepiej o naszych pracowników? Jakie wyzwania czekały na dział HR w 2021 roku? O tym wszystkim opowie Anna Ostrowska, HR Manager w Logwin Poland.

Zarządzanie w czasach niepewności

Przedłużająca się sytuacja pandemiczna pokazała nam, jak bardzo istotne jest zadbanie o ludzki aspekt w biznesie. W minionym roku za cel postawiliśmy sobie budowanie i rozwój kompetencji osób zarządzających każdego szczebla (w tym liderów, kierowników zmian i ich zastępców, managerów), którzy na co dzień mierzą się z szeregiem wyzwań związanych nie tylko z realizacją celów biznesowych. To właśnie oni w swojej codziennej pracy mają bliski kontakt z zespołem, który wzmacniają odpowiednio się z nim komunikując i motywując. W 2021 roku zorganizowaliśmy szereg szkoleń wewnętrznych, skrojonych na miarę potrzeb naszych pracowników. Wśród nich znalazł się cykl szkoleń o tym jak wzmacniać pracę zespołową i jak w procesie kierowania ludźmi dbać o relacje. Odbyło się również wiele warsztatów dotyczących radzenia sobie ze stresem i lękiem w czasach niepewności.

Cyfrowa transformacja w oparciu o potrzeby pracowników

Ludzki aspekt w biznesie to także aktywne słuchanie pracowników i aktywne reagowanie na ich potrzeby. W Logwin Poland regularnie przeprowadzamy badania opinii pracowniczej, coroczne rozmowy czy spotkania exit interview, które pozwalają nam udoskonalać firmę.
W 2021 roku wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązania dotyczące obsługi pracowników. W dobie niekończącej się pandemii były one konieczne, ale co ważne zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez pracowników Logwin Poland. Jedną z cyfrowych rewolucji było wdrożenie nowoczesnej, internetowej platformy informacyjnej. Dzięki temu narzędziu każdy zatrudniony może z dowolnego miejsca, korzystając z telefonu lub komputera samodzielnie sprawdzić informacje na temat wypłaconych miesięcznych wynagrodzeń, odebrać pit-11, sprawdzić daty i wysokości ostatnio naliczanych benefitów pozapłacowych, uczestnictwo w programach np. PPK. Platforma służy także zapewnieniu odpowiedniego przepływu dokumentów takich jak wnioski urlopowe, a w niedalekiej przyszłości zamierzamy dołączyć do obiegu kolejne dokumenty stosowane w firmie. Sporą grupę pracowników Logwin stanowią kierownicy, którzy często potrzebują różnych zestawień dotyczących członków ich zespołów. Tutaj także nasz system informacji okazuje się pomocny. Kierownicy mogą samodzielnie w każdej chwili zapisywać aktualne dane w formie pliku Excel. Te działania przyczyniły się do tego, że wznieśliśmy obsługę naszych pracowników na jeszcze wyższy poziom.
Także w zespole HR stosujemy zasadę „continuous improvement”, czyli stałego doskonalenia procesów ponieważ wiemy, że tylko tak możemy być najlepszym pracodawcą i partnerem dla naszych klientów.
Mówiąc o narzędziach usprawniających procesy HR-owe warto wspomnieć o tych, które już od wielu lat pomagają nam w komunikacji z kandydatami. Na co dzień korzystamy z systemu wspierającego rekrutację tak, aby każdy kandydat aplikujący do naszej firmy był na bieżąco informowany o procesie , spotkaniach czy podjętych decyzjach. Osoby uczestniczące w rekrutacji zawsze otrzymują od nas informację zwrotną dotyczącą powodów odrzucenia. Dążymy do tego, by w całym procesie rekrutacji zachować pełną transparentność naszych działań, co w aktualnej, niepewnej sytuacji na rynku pracy jest szczególnie ważne dla kandydatów.
Poza sprawną i otwartą komunikacją w rekrutacji ważne jest również odpowiednie dopasowanie kandydatów do stanowiska i kultury organizacyjnej firmy. W zależności od specyfiki stanowiska, na które rekrutujemy, dostosowujemy metody rekrutacyjne tak, by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom kandydatów. W 2021 roku, poza standardowym publikowaniem ofert pracy na portalach ogłoszeniowych, postawiliśmy na nieszablonowe metody poszukiwania i doboru kandydatów, by dotrzeć do różnorodnych osób. Jednymi z najskuteczniejszych kanałów okazały się być społecznościowe portale branżowe. Do osób w młodym wieku trafialiśmy właśnie poprzez social media (m.in. LinkedIn, Facebook).

Stażyści – inwestycja w przyszłość

Miniony rok po raz kolejny utwierdził nas w przekonaniu, jak duży potencjał niesie ze sobą praca z młodymi ludźmi. Zapraszając uczniów i absolwentów do Logwin Poland, w 2021 roku nawiązaliśmy jeszcze bliższą niż dotychczas współpracę z placówkami oświatowymi różnego szczebla. Zdecydowaliśmy się skierować swoją ofertę staży i praktyk do szerszego grona uczniów, studentów oraz absolwentów. Naszym stażystom oferujemy płatny 3-miesięczny staż. Dajemy szansę na zdobycie pierwszego doświadczenia i nabycia nowych umiejętności pod okiem wysokiej klasy specjalistów. Stażyści otrzymują od nas praktyczny „know-how”, korzystając przy tym z bardzo nowoczesnych rozwiązań technologiczno-logistycznych. W przypadku obopólnego zadowolenia z odbywanego stażu zapewniamy możliwość dalszego rozwoju w naszej organizacji. Warto podkreślić, że w 2021 roku aż 70% stażystów zostało z nami na dłużej.

Logwin – polecamy się do pracy

Wyzwania związane z rekrutacją pracowników w 2021r. skłoniły nas do aktualizacji Programu Poleceń Pracowników. Działanie to przyniosło nam wielu wartościowych kandydatów. W programie poleceń postanowiliśmy dokonać zmian tak, by jeszcze bardziej docenić zaangażowanie naszych pracowników i zachęcić ich do rekomendacji. Dodaliśmy również możliwość polecania stażystów. Dzięki poleceniom do szeregów Logwin Poland od początku trwania programu dołączyło już ponad 100 osób. Obserwujemy trendy i wiemy, jak coraz trudniej będzie organizacjom zbudować zaufanie kandydatów. Tym bardziej cieszy nas fakt, że nasi pracownicy tak chętnie rekomendują swoich znajomych. Dla Logwin Poland pracownicy to najlepsi i najbardziej wiarygodni ambasadorzy firmy.

Nowe kierunki rozwoju biznesu oraz kompetencje

Rozwój naszych kadr jest skorelowany z rozwojem biznesowym naszej firmy. Globalnie, będąc częścią notowanej na giełdzie we Frankfurcie Grupy Logwin, specjalizujemy się w usługach typu Air & Ocean. Jednak coraz szybciej, szczególnie w Polsce, rozwijamy logistykę kontraktową, która odpowiada za obsługę sklepów internetowych (e-commerce). Dynamiczny rozwój handlu internetowego został dodatkowo wzmocniony przez pandemię, to z kolei spowodowało rosnące dynamicznie zapotrzebowanie na magazynowanie towarów i obsługę zleceń. Logwin, mając już bogate doświadczenie w tym zakresie, obsługując znane marki między innymi z sektora kosmetyków czy mody, zdecydował się na stworzenie dedykowanego zespołu ekspertów. Także do tego stale rosnącego zespołu poszukujemy analityków, osoby odpowiadające za rozwój biznesu czy innych funkcji wsparcia. Dzięki dużej dynamice wzrostu każda nowo zatrudniona osoba może liczyć na ciekawe projekty o dużej dynamice, konkretną odpowiedzialność oraz możliwość uczenia się od najlepszych w branży.

Doceniamy i wynagradzamy

W grudniu 2021, podobnie jak rok wcześniej, w uznaniu za wyjątkowe zaangażowanie pracowników w trudnej, pandemicznej rzeczywistości, Zarząd Grupy Logwin zdecydował się na wypłatę premii finansowej.
Rok 2021 był dla nas czasem zmian, rozwoju i świetnych wyników. Nie byłoby to możliwe bez fantastycznego, zaangażowanego zespołu. W Logwin każdy pracownik wnosi swój wkład w wyniki firmy i to oni są naszą największą wartością. Dziękując za to zaangażowanie, wierzymy że 2022 będzie kolejnym, w którym zarówno nasza firma, jak i jej pracownicy będą rozwijać się dynamicznie i wielowymiarowo. Wszystkich chętnych do budowania z nami tego wyjątkowego miejsca pracy zapraszamy serdecznie do aplikowania.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email