Podstawą naszej działalności są ludzie i ich kompetencje

Najnowocześniejsze sprzęty i najlepiej opracowane procedury nie zastąpią w leczeniu pacjentów wiedzy, empatii i zaangażowania. Dlatego w sektorze ochrony zdrowia to pracownicy odgrywają kluczową rolę.– Zależy nam na zapewnieniu naszemu zespołowi komfortowych warunków, nowoczesnych narzędzi i rozwojowego środowiska. Miło nam, że ten fakt został zauważony i otrzymaliśmy tytuł Solidnego Pracodawcy 2021 – mówi Hubert Bojdo, Prezes Grupy Scanmed.

Grupa Scanmed jest liderem wśród specjalistycznych operatorów medycznych pod względem zakresu świadczonych usług: opieki ambulatoryjnej, specjalistycznej, diagnostyki i leczenia szpitalnego. Prowadzi dwa pełnoprofilowe szpitale – Szpital św. Rafała w Krakowie, który w 2021 roku otrzymał nagrodę „Bezpieczny Szpital Przyszłości Inspiracje 2020” oraz Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni. Ofertę uzupełniają centra medyczne w 6 miastach w Polsce, w tym specjalna oferta dla środowiska akademickiego. Firma posiada istotny udział w rynku usług kardiologicznych w całej Polsce – prowadzi 13 centrów zapewniających kompleksową diagnostykę i leczenie w ramach kardiologii zachowawczej, interwencyjnej i elektrofizjologii. Częścią Grupy są również cieszące się wysoką renomą wyspecjalizowane kliniki: gastroenterologiczna – Gastromed w Lublinie, okulistyczna – Weiss Klinik w Chorzowie oraz ortopedyczna Sport–Klinika w Żorach.

Jakość budowana razem z zespołem

– Branża medyczna jest wyjątkowa, ponieważ dotyka najważniejszych kwestii – życia i zdrowia człowieka, a podstawą naszej działalności są ludzie i ich kompetencje oraz zaangażowanie. Wysoka jakość usług to zasługa ok. 3200 naszych współpracowników, wśród których jest ponad 1100 lekarzy, personel pielęgniarski, medyczny oraz administracyjny. Doceniamy kompetencje każdej z tych osób i z myślą o nich budujemy środowisko pracy oparte na wartościach, które przyjęliśmy w organizacji, m.in. na wzajemnym szacunku, zaufaniu i współpracy. Tytuł Solidnego Pracodawcy Roku pokazuje nam, że obraliśmy właściwy kierunek i motywuje nas do kolejnych działań na rzecz naszego zespołu – mówi Hubert Bojdo, Prezes Grupy Scanmed.
Certyfikat przyznawany jest pracodawcom, którzy prowadzą transparentną politykę personalną. W konkursie brane są pod uwagę kluczowe z punktu widzenia pracowników aspekty, m.in. bezpieczeństwo, warunki pracy, czy rozwój. Tę atmosferę budują nie tylko wewnętrzne regulacje, ale przede wszystkim ludzie, którzy są częścią organizacji.
Fundamentem do budowania przyjaznego miejsca pracy jest zespół, ograniczony nie tylko do najbliższych współpracowników, ale wszystkich zatrudnionych w ramach Grupy Scanmed. – Klarownie definiowany zakres obowiązków, jasne, sprawiedliwe zasady wzajemnej współpracy, potencjał do realizacji swoich ambicji zawodowych pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących wszystkie strony rezultatów. Nic nie cieszy mnie bardziej, nie daje mi dodatkowej motywacji do pracy, jak uśmiech na twarzach ludzi, z którymi pracuję, a przede wszystkim na twarzach naszych pacjentów – dodaje dr hab. n. med. Radosław Kręcki, Ordynator Oddziału Kardiologii Scanmed w Kutnie, Dyrektor Medyczny Departamentu Kardiologia Scanmed.

Scanmed – zdrowe podejście do życia i kariery

Zespół Scanmedu może liczyć na standardowy system benefitów. Najważniejszym aspektem jest jednak stabilność współpracy. Najlepszym przykładem jest pandemia. Firma w tym najtrudniejszym czasie zapewniała stan zatrudnienia na takim samym poziomie jak wcześniej, co miało ogromne znaczenie zwłaszcza w kontekście pracowników medycznych.
– To okres, który bezlitośnie obnażył braki kadrowe. Tym bardziej cieszy mnie sukces, jakim niewątpliwie jest utrzymanie obsady zespołu medycznego we wszystkich zakresach, z jednoczesną wysoką oceną pacjentów na poziomie 90 proc. w obszarze opieki pielęgniarskiej. Stawiamy na profesjonalizm, wiedzę i empatię oraz nieustanny rozwój – mówi Iwona Kazek, Pielęgniarka Zarządzająca w Szpitalu św. Rafała w Krakowie.
Przywiązanie do firmy to sukces nie tylko ostatnich miesięcy. 20 proc. zespołu pracuje w niej powyżej 10 lat, a największą grupę stanowią osoby, które pracują od 2 do 9 lat (51 proc.). Utrzymanie zespołu jest szczególnym wyzwaniem w branży medycznej, w której praca, z racji jej charakteru, wiąże się ze szczególną presją.
– Istotne jest zapewnienie optymalnych warunków pracy, w tym socjalnych, odpowiednie wyposażenie placówek, dobra organizacja pracy, stworzenie przyjaznej atmosfery, szacunek i partnerski stosunek kadry zarządzającej do pracowników – ocenia dr n. med. Jerzy Matysek, Dyrektor Medyczny Szpitala św. Rafała w Krakowie, Ordynator Oddziału Kardiologii w Szpitalu św. Rafała w Krakowie.
Praca odbywa się w różnorodnych zespołach pod względem doświadczenia, kompetencji i wieku. Firma jest otwarta na osoby, które dopiero zaczynają swoją drogę zawodową. W ostatnim roku na praktyki przyjęła 400 osób, a na staż 50.
Grupa posiada też placówki uprawnione do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, wpisane na listę Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W przypadku jednostek medycznych praktyczne doświadczenie pod opieką ekspertów mogą zdobyć również studenci pielęgniarstwa oraz innych kierunków medycznych. Chętni mogą też sprawdzić się w obsłudze pacjenta, czy na stanowiskach administracyjnych.

Szkolenia i społeczne zaangażowanie

Ważnym elementem, który cieszy się popularnością wśród zespołu, są szkolenia dopasowane do charakteru stanowiska i doświadczenia. To m.in. specjalistyczne kursy medyczne, ale też zajęcia z rozwoju osobistego, czy komunikacji z pacjentami. Tylko w 2021 roku pracownicy Grupy Scanmed odbyli 6100 szkoleń. Przedstawiciele zespołu medycznego mają także możliwość udziału w prestiżowych konferencjach naukowych, podczas których nie tylko doskonalą swoją wiedzę, ale mogą również zaprezentować własny dorobek zawodowy.
Zespół może też korzystać z programu wellbeingowego, który obejmuje m.in. webinaria z psychologiem „Przejmij ster nad stresem”. Również zajęcia z jęz. angielskiego prowadzone są w przyjaznej atmosferze, tak aby obsługa pracowników z zagranicy stała się czymś naturalnym i nie była kojarzona z kolejnym wyzwaniem.
– Inwestujemy w samopoczucie naszych pracowników, bo wiemy, że lepsza odporność psychiczna oznacza również lepsze funkcjonowanie w pracy, budowanie bardziej satysfakcjonujących relacji, zmniejszenie absencji chorobowej oraz wyższą wydajność – opowiada Karolina Radomyska, Dyrektor Pionu HR w Grupie Scanmed i Członek Zarządu. – Staramy się, aby inicjatywy wellbeingowe w naszej organizacji były dopasowane do potrzeb różnych grup pracowników i zmieniającej się sytuacji w sektorze ochrony zdrowia.
Pracownicy mogą nie tylko angażować się w sprawy zawodowe, ale też w działania społeczne. Grupa Scanmed współpracuje m.in. z organizacjami pozarządowymi związanymi z obszarem zdrowia, jak: Fundacja im. Lesława A. Pagi, Fundacja Mam Marzenie, czy Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Wspiera także placówki świadczące opiekę medyczną, m.in. domy seniorów, czy ośrodki rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami. Centrum Okulistyczne Weiss Klinik prowadzi akcję profilaktyczną przeciwdziałania zaćmie. Scanmed jest partnerem medycznym Polskiego Związku Narciarskiego. Skoczkowie korzystają z opieki medycznej placówek należących do Grupy, a jej ratownicy medyczni zabezpieczają najważniejsze sportowe zawody w kraju.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email