Nowa usługa w polskiej bankowości

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie należy do najłatwiejszych ścieżek kariery. Mimo tego, zgodnie z raportem „Preferencje sukcesyjne polskich przedsiębiorców rodzinnych”, opracowanym na bazie badań przeprowadzonych przez Instytut Biznesu Rodzinnego – aż 78 proc. założycieli firm rekomenduje swoim dzieciom zostanie przedsiębiorcą.1 Zazwyczaj to właśnie kolejne pokolenie przejmuje interes po rodzicach, a pomostem między pokoleniami może być Family Office.

Jak Family Office Banku Pekao S.A. może pomóc w sukcesji?

Dla wielu przedsiębiorców ewentualne przekazanie sterów wydaje się kwestią naturalną, wręcz oczywistą. Cały proces nie jest jednak tak czarno-biały i prosty, jak mogłoby się wydawać. Zanim właściciel wyznaczy przyszłego sukcesora do prowadzenia firmy, powinien odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:
• Jakie będą ramy czasowe sukcesji w firmie rodzinnej? – Kiedy nestor planuje odejście z biznesu i na jakim etapie zacznie przekazywać kompetencje sukcesorowi? Czy zmiana na stanowisku zarządczym nastąpi po odejściu nestora, czy może wcześniej?
• Kto zastąpi nestora? – Zazwyczaj naturalnymi następcami są dzieci, ale jeśli jest ich kilkoro, które z nich wybrać? Czy kierować się chęcią do kontynuowania działań po rodzicach, czy raczej postawić na umiejętności i nową wizję? A może przekazać firmę w zarządzanie swoim wnukom?
• Czy powierzyć firmę jednej osobie czy kilku? – Być może największy potencjał w prowadzeniu firmy ku dalszym sukcesom tkwi np. w duecie córki i zięcia albo dwójki dzieci, których kompetencje wzajemnie się uzupełniają. Czy takie rozwiązanie będzie optymalne, czy raczej doprowadzi do konfliktów?
– Z naszych doświadczeń z pracy z firmami rodzinnymi wiemy, że temat sukcesji w ostatnim czasie nabrał większego znaczenia zarówno u przedsiębiorców, jak i potencjalnych sukcesorów. Coraz częściej pojawia się pytanie, jak dobrze przygotować się do tego procesu i jakie kroki wykonać, aby zakończyć go z sukcesem. Z naszych obserwacji i wiedzy pozyskanej od klientów widać duże poruszenie i chęć otwartej rozmowy o wyzwaniach stojących zarówno przed nestorami, jak i sukcesorami. Spotykamy się też z sytuacjami, kiedy potencjalni sukcesorzy są właśnie na wstępnym etapie wchodzenia do firm i poszerzania swoich kompetencji związanych z prowadzeniem rodzinnego biznesu – mówi
Krystian Drzał, dyrektor biura Family Office Bank Pekao S.A.
– Bank Pekao S.A. w ramach pierwszego w polskiej bankowości Family Office jest w stanie kompleksowo obsługiwać firmy rodzinne i majątki prywatne swoich klientów. Pomagamy w planowaniu i tworzeniu struktur Single Family Office, Virtual Family Office i Multi-family Office dla przedsiębiorców i  klientów bankowości prywatnej. Dzięki wdrożeniu tej usługi w Pekao, klient może swobodnie zarządzać swoim majątkiem, uzyskać wsparcie w zaplanowaniu i bezpiecznym przeprowadzeniu procesu sukcesji, jak również działalności filantropijnej – dodaje Krystian Drzał, dyrektor biura Family Office Bank Pekao S.A.
Gdzie szukać usług Family Office? Bankowość Prywatna w Banku Pekao S.A. proponuje swoim klientom takie usługi w ramach posiadanego konta. Kompleksowe rozwiązanie obejmuje pomoc doświadczonych Senior Family Officerów oraz współpracujących ekspertów z obszaru prawa czy finansów, którzy świetnie orientują się zarówno w kwestiach bieżącego zarządzania przedsiębiorstwem, jak i prawnych aspektach takich procesów.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email