Wspieramy młodych na starcie

Bank Gospodarstwa Krajowego jako Solidny Pracodawca Roku to instytucja przyciągająca nie tylko specjalistów i ekspertów w dziedzinie bankowości chcących wspierać zrównoważony rozwój naszego kraju.

Z roku na rok wzrasta również potrzeba przyjmowania do organizacji osób będących na początku swojej drogi zawodowej, jeszcze w trakcie studiów. To właśnie świeże spojrzenie młodych, ich nastawienie na zdobywanie nowych doświadczeń oraz łatwość docierania do wszelkich informacji jest doceniana w trakcie programu praktyk letnich – Letniej Akademii BGK. Jedną z takich osób, które w ramach zeszłej edycji Akademii dołączyły do Banku Gospodarstwa Krajowego, a dokładnie do Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu, jest Janina Szwedo – obecnie Specjalistka ds. Sprzedaży Finansowania Handlu w tej jednostce. W poniższej rozmowie podzieliła się swoimi doświadczeniami.

Jak zaczęłaś przygodęz Letnią Akademią BGK?

Podczas studiów na King’s College London, gdzie na kierunku European Politics zdobywałam wiedzę z zakresu polityki i ekonomii europejskiej, zaczęłam szukać pracy, w której mogłabym połączyć zainteresowania wraz z wcześniejszym doświadczeniem z sektora public affairs i think-tanków. Zależało mi na uczestnictwie w międzynarodowych projektach, dużej samodzielności i możliwościach rozwoju.

Bank Gospodarstwa Krajowego poznałam w Londynie podczas Poland 2.0 Summit, jednej z większych konferencji o tematyce finansowo-technologicznej. O wyborze praktyk w BGK zdecydowałam ze względu na możliwość uczestniczenia we współpracy międzynarodowej zarówno od strony biznesowej, jak i od strony polityki zagranicznej, chociażby przy takich projektach jak finansowanie gazociągu Baltic Pipe. Dodatkowymi atutami dla mnie była perspektywa pracy z ponad 70 krajami, takimi jak Arabia Saudyjska, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Kazachstan.

Opowiedz, jakie masz doświadczenia z programem praktyk i jak wspominasz tę przygodę?

Praktyki letnie w BGK rozpoczęłam latem w Zespole Operacji Finansowania Handlu. Podczas nich pomagałam w realizacji wielomilionowych projektów eksportowych i inwestycyjnych, brałam udział w spotkaniach z przedsiębiorcami oraz z innymi departamentami banku. Przy okazji miałam także możliwość zdobycia wiedzy na temat działalności Funduszu Trójmorza, finansującego strategiczne inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, oraz współpracy w sektorze bankowym z unijnymi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

Dobrze wspominam praktyki przede wszystkim ze względu na ciekawe projekty i duży zakres odpowiedzialności, a także zaufanie i wsparcie merytoryczne ze strony doświadczonych pracowników. Dodatkową zaletą praktyk był także program szkoleń, na których między innymi poprawiłam swoje umiejętności korzystania z Excela.

To ciekawe doświadczenia – czy teraz możesz je wykorzystywać? Jak potoczyła się Twoja dalsza kariera?

Po skończeniu studiów zdecydowałam się wrócić do Polski. Pracę rozpoczęłam w Departamencie Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu, gdzie od zespołu od razu otrzymałam bardzo duże zaufanie i samodzielność. Szybko zaczęłam prowadzić własne projekty oraz spotkania z firmami zainteresowanymi współpracą z bankiem. Brałam aktywny udział we wsparciu strategicznych projektów obronnych i infrastrukturalnych w Polsce, a także wsparciu eksportu i ekspansji zagranicznej. Jednymi z moich ulubionych aspektów pracy są kontakt y oraz wyjazdy do partnerów biznesowych i w celu szkoleniowym, a także udział w procesie kształtowania współpracy gospodarczej z innymi krajami. Teraz, w związku z sytuacją geopolityczną, jako bank rozwoju wspierający biznes na rynkach podwyższonego ryzyka, wspieramy polski biznes w przekierunkowaniu z rynków Europy Wschodniej na inne, szybko rozwijające się rynki, przede wszystkim w Afryce Północnej i regionie Półwyspu Arabskiego. 

Jeżeli zainspirowała Cię ścieżka kariery BGK Janiny w BGK, aplikacje do programu Letnia Akademia BGK przyjmujemy do połowy czerwca. Ogłoszenie rekrutacyjne dostępne jest na naszej stronie www.bgk.pl w zakładce Kariera.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email