POLREGIO z tytułem Solidny Pracodawca 2021

Spółka POLREGIO S.A. została nagrodzona tytułem Solidny Pracodawca 2021 w kategorii ogólnopolskiej. Największy pasażerski przewoźnik kolejowy został doceniony za stabilność zatrudnienia, dobre warunki pracy oraz dbałość o dobrostan swoich pracowników.

Nagroda Solidny Pracodawca Roku to potwierdzenie ugruntowanej pozycji POLREGIO na rynku kolejowym jako przewoźnika pasażerskiego, który wyróżnia się jako miejsce pracy pewne, stabilne i ze świetnymi perspektywami. Wyróżnienie Solidny Pracodawca Roku przyznawane jest przez kapitułę programu na podstawie wyśrubowanych kryteriów z wielu obszarów, które musi spełnić firma. Pozytywna weryfikacja potwierdza, że pracodawca kieruje się w codziennych działaniach wysoką etyką zarządzania oraz tworzy sprzyjające warunki do pracy i rozwoju zawodowego.

Misją POLREGIO jest budowanie kolei regionalnej, która zapewnia bezpieczną i komfortową podróż. POLREGIO dociera do dużych, średnich i małych miejscowości we wszystkich regionach kraju. Przewoźnik codziennie uruchamia 1500 pociągów zatrzymujących na 1900 stacjach. Dzięki temu ok. 100 mln pasażerów POLREGIO każdego roku może wygodnie i sprawnie przemieszczać się bez względu na to, gdzie mieszkają. To niezwykle istotne, gdyż dzięki pracownikom spółki regularne połączenia komunikacją zbiorową docierają do bardzo szerokiej grupy mieszkańców Polski oraz niwelują wykluczenie komunikacyjne w obszarach, gdzie brakuje dostępu do innych środków transportu publicznego. Realizacja misji społecznej to dla pracowników firmy powód do dumy oraz zobowiązanie wobec społeczności lokalnych we wszystkich regionach kraju. Istotny jest specyficzny model działalności POLREGIO w oparciu o tzw. umowy PSC, co oznacza częściowe finansowanie przez marszałków poszczególnych województw. Mieszkańcy danego regionu płacą podatki, z których samorząd wojewódzki zamawia i współfinansuje przewozy kolejowe. Dlatego pracownicy POLREGIO wykonują pracę na rzecz lokalnych społeczności, z których bardzo często sami się wywodzą.

POLREGIO jest obecne na rynku od dwudziestu lat, natomiast do 2015 r. funkcjonowało jako Przewozy Regionalne. Spółka jako jedyna z największych kolejowych przewoźników pasażerskich utrzymała zatrudnienie na poziomie sprzed pandemii, wynoszące ok. 7 tys. osób. W kolejnych latach, wraz z rozwojem siatki połączeń i realizacją programu rozwoju infrastruktury, w tym modernizacji, rewitalizacji oraz budowy nowych odcinków, spółka POLREGIO zamierza zwiększyć zatrudnienie. Podpisała umowy wieloletnie z samorządami wszystkich województw, na mocy których do 2030 r. pojazdy przewoźnika pokonają co najmniej 385 mln km. Ta liczba z pewnością się zwiększy, gdyż kontrakty dają firmie możliwość elastycznego reagowania i zwiększania liczby połączeń oraz otwierania nowych tras. Setki milionów kilometrów pokonanych przez pociągi POLREGIO to konkretna praca do wykonania, do której poza nowoczesnym taborem potrzebny będzie również zaangażowany i dobrze przeszkolony personel.

Firma oferuje też rozbudowany pakiet socjalny – dopłaty do wypoczynku, pożyczki pracownicze, świadczenia świąteczne i zniżki na przejazdy koleją dla pracownika i jego najbliższej rodziny. W ten sposób pracodawca docenia wieloletnią służbę na rzecz zapewnienia transportu kolejowego dla mieszkańców całej Polski. Dzięki ogromnej skali działalności spółka umożliwia też relokację na terenie Polski w miarę potrzeb i chęci pracownika, otwierając przed nim ciekawe perspektywy dalszego rozwoju oraz oferując rozwiązanie, które można dopasować elastycznie do zmieniających się priorytetów życiowych.

W ramach programu inwestycji zaplanowaliśmy modernizację zapleczy technicznych, chodzi zarówno o zmiany otoczenia pracowniczego, jak i podnoszenie kompetencji i szkolenia uzupełniające dla osób już dziś zatrudnionych w naszej spółce. Na tym jednak nasze plany się nie kończą – z pewnością będziemy potrzebować pracowników biegłych w obsłudze zaawansowanych systemów teleinformatycznych i urządzeń, które zmieniają się wraz z dynamicznym postępem technologicznym i przemianami w branży kolejowej. Współczesne pociągi są wyposażone w liczne udogodnienia, systemy wspomagające pracę maszynistów oraz systemy informacji pasażerskiej, klimatyzację czy wi-fi. To wszystko podnosi stopień skomplikowania serwisu, a co za tym idzie – potrzebne są nowe kompetencje do realizacji zadań związanych z utrzymaniem taboru – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO S.A.

Istotne jest budowanie kompetencji potrzebnych do pracy na kolei od jak najmłodszych lat, dlatego 3 lata temu POLREGIO dołączyło do projektu Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest większościowym udziałowcem przewoźnika, w ramach programu „Kadry dla przemysłu”. POLREGIO podpisało porozumienia o współpracy w zakresie programów edukacyjnych, praktyk i programów stażowych dla szkół zawodowych i technicznych. Firma łączy tym samym potencjał doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, z potrzebami szkolnictwa w obszarze edukacji i staży zawodowych młodych ludzi. W niedalekiej przyszłości to właśnie dzisiejsza młodzież będzie mogła rozpocząć zawodową podróż z POLREGIO.

Dynamiczny rozwój POLREGIO to efekt bardzo pozytywnych zmian, jakie zaszły w ciągu ostatniego 1,5 roku. Oprócz podpisania umów wieloletnich nawet do 2030 r. na kwotę 9 mld, przewoźnik wyszedł też z definicji spółki będącej w trudnej sytuacji ekonomicznej i zanotował przychody w wysokości ok. 1,5 mld zł. W kwietniu 2021 r. Komisja Europejska zaakceptowała również pomoc publiczną, jaką przewoźnik otrzymał w 2015 r., gdy większość udziałów zostało objętych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż jeszcze w 2019 r. Mamy zapewnione stabilne finansowanie oraz zdrową sytuację finansową, jesteśmy rentowni i rozpoczynamy największy w historii spółki program inwestycyjny. Wyniesie on nas na zupełnie nowy poziom rozwoju. Trzecia dekada POLREGIO to będzie skok technologiczny dla przewoźnika i również dlatego warto być z nami. A wszystko dla naszych pasażerów – podkreśla Artur Martyniuk.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email