Naszym celem jest rozwój

Panująca pandemia wymusiła liczne zmiany w sposobach zarządzania przedsiębiorstwami. Laureaci projektu Solidny Pracodawca Roku wielokrotnie udowadniali, że proces adaptacji do tych zmian może przynieść wiele ciekawych spostrzeżeń. Wartym uwagi jest podejście ADM Wild Polska Sp. z o.o., która za swe osiągnięcia po raz kolejny została wyróżniona tytułem Solidny Pracodawca Warmii i Mazur.

Rozmowa z Mirosławem Michnowiczem, Dyrektorem Zarządzającym w firmie ADM Wild Polska Sp. z o.o.

– Panie Mirosławie, w tym roku po raz kolejny zostali Państwo wyróżnieni tytułem Solidny Pracodawca Roku, co zmieniło się w Państwa organizacji na przestrzeni tego czasu?
– W firmie, która chce utrzymać pozycję światowego lidera w branży spożywczej, ciągłe zmiany są nieodzowne. Dotyczą one zarówno poprawy istniejących procesów w organizacji, jak również implementacji nowych. W obszarze o którym rozmawiamy, czyli dotyczącym zarządzania zasobami ludzkimi, na czoło wysuwają się dwa najważniejsze projekty. Pierwszym z nich jest globalny system zarządzania zasobami ludzkimi – SuccessFactor/Employee Central. System dostępny jest dla wszystkich pracowników i ma ułatwić dostęp pracownikom do ich danych, a kadrze zarządzającej usprawnić proces zarządzania swoimi pracownikami. Drugim z nich jest wdrożenie największego projektu firmy – S/4 HANA – globalnego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Przed naszą firmą, która jest pilotową lokalizacją w projekcie, duże wyzwanie.
– Jaki wpływ na Państwa politykę personalną oraz procesy rekrutacyjne miała pandemia?
– Polityka personalna cały czas opiera się na tych samych zasadach. Jak we wszystkich przedsiębiorstwach proces rekrutacyjny przybrał zupełnie inną formę, wszystko odbywało się on-line. Nie mogliśmy spotykać się z kandydatami bezpośrednio i procesy rekrutacyjne były utrudnione.
Z wprowadzeniem globalnego systemu zarządzania zasobami ludzkimi zmieniliśmy proces rekrutacji. Stał się bardziej przejrzysty i bardziej zorientowany na kandydata. Zaczęliśmy częściej współpracować z portalami rekrutacyjnymi. Nasza oferta on-line przybrała inny obraz, musiała stać się atrakcyjniejsza dla potencjalnych kandydatów.
– Dlaczego warto u Państwa pracować?
– Gdybyśmy zapytali pracowników, to argumentów zapewne pojawiłoby się bardzo dużo. Niemniej jednak skupimy się na 3 najważniejszych aspektach z punktu widzenia zarządu firmy, a mianowicie:
1. Świetny zespół, który jest nie do przecenienia, i o który w dzisiejszych czasach jest bardzo ciężko.Zespół, który rozumie swoją rolę, chętnie współpracuje ze sobą, bez wielkiej presji i z dbałością o klienta i wizerunek firmy.
2. Konkurencyjna na lokalnym rynku oferta wynagrodzeń i benefitów.
3. Szeroka oferta szkoleń, możliwość zaplanowania indywidualnej ścieżki rozwoju w dużej, międzynarodowej firmie. Te możliwości rozwoju kariery mogą odbywać się zarówno tutaj wewnątrz firmy, jak i w różnych częściach świata, z racji dużej ilości oddziałów rozsianych po całym świecie.
– Co oznacza dla Państwa ponowne zdobycie tytułu Pracodawcy Roku?
– Tego rodzaju tytuły są dla naszej firmy szalenie ważne. Takie wyróżnienia umacniają naszą pozycję na rynku pracy i zwiększają możliwości zatrudniania ciekawych osób. Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego zespołu. Jedyna przewaga nad konkurencją, którą możemy dziś uzyskać, to lepszy zespół. Uzyskanie tytułu Solidnego Pracodawcy po raz kolejny świadczy o tym, iż warto dołączyć do naszego zespołu.
– Jak wyglądają Państwa plany oraz cele na rok 2021 i jak przebiega ich realizacja?
– Naszym największym wyzwaniem w tym roku jest wprowadzenie globalnego projektu S/4 HANA. Aktualnie zespół jest ogromnie przeciążony. Jesteśmy jedną z trzech pilotowych lokalizacji i prawdę mówiąc, na inne projekty fizycznie nie mamy czasu. Musimy pamiętać, że cały czas naszym głównym zadaniem jest produkcja i obsługa naszych klientów na możliwie najwyższym poziomie. Jeśli ruszymy z tym projektem od października, do którego przygotowujemy się już od 2 lat, to już dziś zastanawiam się, w jaki sposób podziękuję pracownikom za sprostanie temu wyzwaniu.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email