Naszym głównym celem jest satysfakcja klientów

Rozmowa z Iwoną Zacharczuk, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansową z firmy WOKAS Spółka Akcyjna

– Produkty firmy WOKAS – podłoża ogrodnicze WOKAS Smart – zostały w tym roku uhonorowane wyróżnieniem Laur Konsumenta – Odkrycie Roku 2021. Jak przyjęliście informację o otrzymaniu tego prestiżowego odznaczenia?
– Laur Konsumenta jest szczególnym wyróżnieniem, ponieważ przyznawany jest na podstawie ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego wśród klientów – finalnych użytkowników produktów i usług. Fakt, że ziemie ogrodnicze z linii WOKAS Smart zostały nim uhonorowane bardzo nas cieszy. Oznacza, że stworzone przez nasz zespół z ogromnym zaangażowaniem podłoża sprawdzają się w domowych i ogrodowych uprawach i są doceniane przez ludzi, z którymi dzielimy pasję, jaką jest miłość do roślin. Pracując nad recepturami Smart, celowaliśmy w stworzenie produktów najwyższej jakości, dostosowanych do potrzeb rozwojowych poszczególnych gatunków i tym samym spełniających oczekiwania wykorzystujących je w swoich uprawach użytkowników. Cieszymy się, że to się udało. Satysfakcja klientów jest naszym największym osiągnięciem.
– Czym są podłoża ogrodnicze WOKAS Smart?
– Linia WOKAS Smart to 15 specjalistycznych podłoży ogrodniczych, opracowanych pod kątem wymagań i potrzeb rozwojowych różnych typów roślin uprawianych zarówno w przydomowych ogrodach, na balkonach, jak i we wnętrzach naszych domów czy biur. Na linię składa się ziemia do trawników, traw ozdobnych, iglaków, paproci, palm, kaktusów, cytrusów i roślin śródziemnomorskich, lawendy, roślin balkonowych, hortensji niebieskiej i kolejna do charakteryzujących się innymi preferencjami hortensji różowej i białej, podłoże do storczyków, ziemia uniwersalna i do roślin kwaśnolubnych oraz mulcz do ściółkowania. Każda z nich to specjalnie skomponowana mieszanka odpowiednio dobranego do indywidualnych wymagań rośliny torfu i innych składników.
Torf jest ważnym elementem naszych podłoży ogrodniczych, ponieważ przede wszystkim pozwala dostosować odczyn pH danej mieszanki do poziomu optymalnego dla odmian, którym jest ona dedykowana. Wykorzystując charakteryzujący się kwaśnym pH torf wysoki, obojętnym torf niski lub odpowiednio zbilansowane kompozycje obydwu, byliśmy w stanie opracować gamę podłoży, których odpowiednie użycie zapewni większości roślinom uprawianym w Polsce, ale też w innych miejscach świata zdrowy rozwój i bujny wzrost. Poza wsparciem w regulacji pH naszych produktów torf pozwolił nam także, dzięki swoim strukturalnym właściwościom, na zapewnienie roślinom odpowiedniego napowietrzenia systemu korzeniowego oraz stałego dostępu do wody, a dzięki swoim właściwościom chemicznym – na dostarczenie składników odżywczych.
Oprócz torfu w produktach WOKAS Smart znajdują się przede wszystkim inne nawozy organiczne oraz długodziałające nawozy mineralne. Spośród dodatków warto wymienić perlit, zapewniający dodatkową porowatość, a co za tym idzie napowietrzenie i chłonność ziemi oraz zeolit.
– Co wyróżnia linię WOKAS Smart na tle innych podłoży ogrodniczych dostępnych na rynku? Czemu nowe mieszanki ziemi WOKAS zawdzięczają swoją nazwę?
– Warto zacząć od wykorzystanego w produktach WOKAS Smart nowatorskiego systemu odżywiania roślin. Opiera się on na trzech elementach: nawozach organicznych, do których należy kompost zielony, mineralnych nawozach długodziałających i zeolicie, który jest kropką nad „i” opracowanego przez nas systemu. Nawozy długodziałające, dzięki którym odżywianie roślin daje się przedłużyć nawet do 9 miesięcy, mogą się rozkładać w warunkach przechowywania, zanim trafią do gleby lub doniczki. Dzieje się tak zwykle pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Zeolit, dzięki swoim fizyczno-chemicznym właściwościom, zabezpiecza nasze ziemie przed utratą cennych nawozów, bo po prostu je wchłania. Dzięki temu podłoża WOKAS Smart są pełnowartościowe przez cały okres swojej przydatności do użycia, co przekłada się na niezawodną skuteczność w zapewnieniu roślinom doskonałych warunków do rozwoju i wzrostu. System ten mieliśmy okazję przetestować w ramach współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach. Instytut przeprowadził dla nas badania w warunkach szklarniowych, w testowej uprawie dwóch gatunków roślin: m.in. pelargonii i poinsecji, szerzej znanej jako gwiazda betlejemska. W obydwu przypadkach opracowana przez nas metoda odżywiania udowodniła swoją skuteczność.
Inną kwestią, której linia WOKAS Smart zawdzięcza swoją nazwę jest fakt, iż wypuszczeniu na rynek mieszanek z serii towarzyszyło udostępnienie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne pod tą samą nazwą. Jest ona czymś w rodzaju elektronicznego asystenta, który służy radą w zakresie pielęgnacji roślin. W aplikacji znajdziemy szeroką bazę różnorodnych gatunków ogrodowych: iglaków, ziół, krzewów, a także popularne rośliny doniczkowe do uprawy w domu. Każda z roślin została dokładnie opisana pod kątem potrzeb rozwojowych oraz optymalnych warunków aklimatyzacji. Po wyborze interesującej nas rośliny poznamy jej przynależność gatunkową, pochodzenie geograficzne, a także rady dotyczące podlewania, temperatury i podłoża. Dodatkowo, aplikacja podpowie nam, której ziemi firmy WOKAS użyć, by roślina mogła się zdrowo rozwijać. Aplikację bezpłatnie pobrać można na stronie: https://wokas.pl/aplikacja.
Trzecim powodem stojącym za nazwą jest zróżnicowanie możliwej do nabycia ilości produktów pod kątem potrzeb nabywcy, są to między innymi małe opakowania z wygodną rączką.
– Czym, oprócz dążenia do uzyskania wysokiej jakości, firma WOKAS kieruje się w pracy nad swoimi produktami?
– Bardzo ważna jest dla nas transparentność. Działamy zgodnie z najwyższymi standardami profesjonalizmu i chętnie zapraszamy zainteresowanych za przysłowiowe kulisy oraz opowiadamy o każdym etapie naszej pracy. Inną wartością, którą się kierujemy jest szacunek dla przyrody. Torf, który wykorzystujemy do produkcji naszych podłoży ogrodniczych, ale także okryw stosowanych w uprawie pieczarek wydobywamy samodzielnie w 10 prowadzonych przez nas kopalniach tego surowca. W każdym przypadku złoża eksploatujemy najmniej inwazyjną metodą „spod wody”, a więc koparką hydrauliczną, bez uprzedniego wysuszania terenu. Dzięki temu nie zaburzamy gospodarki hydrologicznej okolicy, czyli nie wysuszamy jej. Pozyskany tą techniką torf charakteryzuje się dużą wilgotnością, na poziomie ok. 80 %, ale nie suszymy go, tylko w takiej formie wykorzystujemy w procesie przetwórstwa. Pozwala nam to na ograniczenie do minimum emisji CO2 zarówno na etapie wydobycia torfu, jak i dalszych prac produkcyjnych. Bardzo ważne jest dla nas także, by wyeksploatowane złoża zostały na nowo zagospodarowane jako nowe zielone enklawy – siedliska różnych gatunków fauny i flory. Dlatego też każdorazowo starannie rekultywujemy dawne miejsca wydobycia torfu, które stają się stawami rybnymi czy gospodarstwami agroturystycznymi.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email