Ty też możesz zrobić coś dla siebie

Na zrobienie czegoś dla siebie większość z nas nie ma siły lub czasu. Często odkładamy to na później. Warto jednak pamiętać o dbaniu o swoje zdrowie,
bo zgodnie ze starą maksymą „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Niezdrowy tryb życia, dieta bogata w tłuszcze nasycone, używki i brak ruchu są czynnikami pogarszającymi naszą kondycję i zwiększającymi ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i ich powikłań, w tym zawału serca i udaru mózgu. Choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają każdego roku > 4 miliony osób w Europie. Ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych zwiększają m.in.: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, zwiększone stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi, zaburzenia metabolizmu glukozy, nadwaga i otyłość, nieprawidłowe odżywianie, nadmierne spożycie alkoholu, mała aktywność fizyczna czy stres. Są to na szczęście czynniki modyfikowalne. Zmieniając je możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru niedokrwiennego.

Dlaczego hipercholesterolemia jest niebezpieczna?

Zarówno zawał serca, jak i udar niedokrwienny powstają w wyniku zatkania tętnicy doprowadzającej krew do pewnej części narządu. Najczęstszą przyczyną zatkania tętnicy jest blaszka miażdżycowa, która powstaje z gromadzących się w ścianie naczyń złogów cholesterolu. Cholesterol to związek zaliczany do lipidów. Pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Jest niezbędny do wytwarzania hormonów płciowych, nadnerczowych, witaminy D3 oraz kwasów żółciowych. Jest składnikiem błon komórkowych wszystkich komórek. Nadmiar cholesterolu jest jednak szkodliwy. Podwyższone stężenie tzw. „złego cholesterolu” – cholesterolu LDL przyspiesza powstawanie blaszek miażdżycowych. Szacuje się, że w Polsce hipercholesterolemia może dotyczyć nawet 70,4% mężczyzn i 64,3% kobiet. Jest to z całą pewnością najszerzej rozpowszechniony czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, którego leczenie, pomimo znaczącego rozwoju metod farmakoterapii, w dalszym ciągu pozostaje niewystarczające.
Modyfikacja stylu życia w celu obniżenia stężenia cholesterolu

Aby skutecznie dbać o prawidłowe stężenie cholesterolu, należy: właściwie się odżywiać, a w przypadku nadwagi czy otyłości – zmniejszyć masę ciała, zaprzestać palenia i ograniczyć spożycie alkoholu. Bardzo ważne jest także zwiększenie aktywności fizycznej – pomaga zmniejszyć stężenie triglicerydów i zwiększyć stężenie cholesterolu HDL – tzw. „dobrego cholesterolu”, który odpowiada za transport cholesterolu z tkanek obwodowych do wątroby, gdzie jest metabolizowany i wydalany z żółcią.

Jeżeli zmiany stylu życia okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po żywność funkcjonalną – suplementy diety, które zawierają substancje wspierające utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu (z monakoliną – czerwonym sfermentowanym ryżem, z fitosterolami roślinnymi czy błonnikiem). Zawsze istotna jest konsultacja lekarska – specjalista zwróci uwagę na konieczne zmiany stylu życia, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, to zaleci także indywidualnie dobrane leki.

Monakolina K – pomost między prozdrowotną modyfikacją diety a farmakoterapią hipercholesterolemii

W Chinach już od stuleci ceniono właściwości czerwonego sfermentowanego ryżu, używając go jako wzmacniacza smaku. Dziś pozyskiwana jest z niego monakolina K – naturalna statyna. Wykazano, że preparaty monakoliny K w dziennej dawce ok. 10 mg mają wpływ na stężenie cholesterolu LDL. Taka dawka pozwala na redukcję stężenia cholesterolu LDL o 10-20% w stosunku do wartości wyjściowej. Istnieje więc związek przyczynowo-skutkowy między spożyciem monakoliny K z czerwonego fermentowanego ryżu a utrzymaniem prawidłowego stężenia cholesterolu LDL we krwi.
Monakolina K stanowi pomost między leczeniem behawioralnym, czyli zmianą stylu życia, a farmakoterapią.
U kogo warto suplementować monakolinę K?
– gdy brak jest potrzeby agresywnego leczenia hipolipemizującego, a jednocześnie leczenie behawioralne nie przynosi spodziewanego rezultatu,
– przy umiarkowanej hipercholesterolemii (cholesterol LDL +20-30%), w grupie małego lub umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego (kiedy zgodnie z wytycznymi nie ma jeszcze konieczności włączania leków).


Jakie zmiany stylu życia najskuteczniej wpływają na utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu?

Z danych potwierdzonych badaniami naukowymi wynika, że najskuteczniej na poprawę profilu lipidowego wpływają:

zmniejszenie spożycia tłuszczów trans
zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych
zmniejszenie nadmiernej masy ciała
zmniejszenie spożycia alkoholu
zmniejszenie łącznego spożycia węglowodanów
zmniejszenie spożycia mono- i disacharydów
zwiększenie spożycia błonnika
spożywanie żywności funkcjonalnej wzbogaconej fitosterolami
stosowanie suplementów zawierających czerwony fermentowany ryż
stosowanie suplementów zawierających wielonienasycone tłuszcze z grupy omega-3
zwiększenie aktywności fizycznej – niewielkie zmniejszenie masy ciała i systematyczny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 30 minut dziennie są bardzo skuteczne pod względem
poprawy w zakresie wszystkich czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.


Dlaczego warto wybrać suplement diety LipiForma plus?

Kompozycja składników, których zintegrowane działanie prozdrowotne wpływa na układ sercowo-naczyniowy:
Monakolina K 10 mg
Fitostatyna otrzymana ze standaryzowanego ekstraktu z czerwonych drożdży (Monascus purpureus) z ryżu, przyczynia się do utrzymania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi.
Witaminy z grupy B (B6, B12)
Biorą udział w prawidłowym metabolizmie homocysteiny. Ponadto przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Kwas foliowy
Bierze udział w prawidłowym metabolizmie homocysteiny.
Chrom
Pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu glukozy oraz makroskładników odżywczych.
Dodatkowo zawiera Koenzym Q10.

Stosowanie:
Suplement diety LipiForma plus jest przeznaczony dla osób dbających o prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi.
Korzystne działanie występuje po spożyciu 1 kapsułki (10 mg monakoliny K z czerwonych drożdży z ryżu) dziennie, najlepiej wieczorem, podczas posiłku lub tuż po jedzeniu.

 

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email