Internet jako nowa przestrzeń dla leasingu

Za pośrednictwem internetu możemy dokonywać wielu transakcji. W ostatnim czasie każda aktywność życia codziennego i biznesowego została poddana odpowiedniemu testowi na odnalezienie własnego miejsca w nowej przestrzeni. Działalność w sieci to bezwzględny kierunek zmian dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Fundamentem do budowy nowej rzeczywistości gospodarczej może stać się polski leasing, który od lat odnosi sukcesy dzięki odpowiednim relacjom z klientami. Stworzony został przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców, czyli rynek doskonale rozumiejący zasady szybkości, pewności i otwartości w podejmowanych decyzjach. Dlatego też, przeniesienie obrotu finansowego przy zastosowaniu innowacyjnych technologii informatycznych jest przedsięwzięciem skazanym na sukces.

Rozmowa z Pawłem Makarewiczem, Dyrektorem Zarządzającym Grupą FI Finance Polska Sp. z o. o. o rosnącej popularności pożyczek leasingowych i sposobach sfinansowania inwestycji również za pomocą platformy internetowej.

4– Działacie na zasadach przedstawicielstwa największych firm leasingowych w Polsce, jak zatem wygląda specyfika waszej działalności na co dzień?

– Grupa FI Finance Polska specjalizuje się w finansowaniu samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych, autobusów, maszyn oraz urządzeń. Obecnie jesteśmy jednym z największych przedstawicielstw najbardziej liczących się firm leasingowych w Polsce. Nasza oferta jest zróżnicowana i niezwykle elastyczna. Nie ograniczamy się do przedstawiania naszym klientom tylko jednej najlepszej pożyczki czy leasingu.

Wraz z propozycją pożyczki leasingowej lub leasingu zainteresowane podmioty otrzymują korzystne pakiety ubezpieczeniowe. We współpracy z firmą Truck Polisa przygotowaliśmy unikatowy program ubezpieczeniowy nie tylko na finansowane auto, ale również na pozostałe pojazdy będące w dyspozycji naszych klientów.

Ze względu na duży wolumen zamówień nasza firma wynegocjowała bardzo wysokie rabaty na nowe samochody osobowe. Ceny aut dla klientów FI Finance Polska są najczęściej dużo niższe niż te standardowo oferowane w autoryzowanych salonach. Oferta dotyczy praktycznie wszystkich dostępnych w Polsce modeli pojazdów osobowych.

– W jaki sposób przełożyły się na jakość Państwa oferty ostatnie inwestycje?

– Przełomowym punktem w działalności firmy było zawarcie umowy współpracy z firmą Truck Polisa. Rok 2019 to poszerzenie oferty o preferencyjne warunki ubezpieczenia dla firm transportowych stanowiących znaczną część naszego portfela. W ostatnim czasie zakończyliśmy kilkuletnie negocjacje z firmami ubezpieczeniowymi i jako nieliczni w Polsce możemy zaoferować naszym klientom ubezpieczeniowe pakiety dealerskie na ciągniki siodłowe, samochody ciężarowe oraz naczepy. Co najważniejsze nasze stawki są niezależnie od wieku pojazdu i wypracowanych zniżek naszych klientów. Z naszego doświadczenia wynika, że są one znacznie niższe niż te oferowane standardowo na rynku, a oszczędności klientów sięgają często kilkunastu tysięcy złotych w skali roku.

Nasi klienci posiadają możliwość ubezpieczenia nie tylko finansowanych pojazdów, ale również pozostałej własnej floty czy tej finansowanej w firmach leasingowych. W ubiegłym roku udostępniliśmy na stronie truckpolisa.pl nasz kalkulator ubezpieczeniowy, umożliwiający właścicielom firm transportowych w łatwy sposób wyliczyć składkę ubezpieczenia. Całość trwa około 10 sekund i nie wymaga podawania danych osobowych.

Zakończyliśmy negocjacje z siecią dealerów sprzedających nowe samochody osobowe. Ze względu na znaczny wolumen zamawianych samochodów nasi klienci mogą zamawiać auta za naszym pośrednictwem otrzymując wyższe rabaty niż robiąc to indywidualnie. Działa to w bardzo prosty sposób. Klienci przesyłają nam konfigurację wybranego auta (każda marka posiada konfigurator na własnej stronie internetowej), a my najpóźniej w ciągu dwóch dni proponujemy cenę za którą można je kupić za naszym pośrednictwem. Wyszukujemy zarówno samochody dostępne od ręki jak i na zamówienie zgodnie z okresem produkcji. Auta zawsze odbierane są bezpośrednio od dealera.

– Które wydarzenia w historii istnienia firmy uznaje Pan za sukces będący wynikiem realizowanych działań?

– Zdobycie srebrnego Lauru Konsumenta 2020 w kategorii najlepsza pożyczka leasingowa. W 2018 roku nasze działania zostały nagrodzone tytułem Rynkowego Lidera Innowacji. Nagrodę uzyskaliśmy dzięki współpracy z importerem autobusów Otokar, firmy Bus Trans Technik Sp. z o. o., u którego wdrożyliśmy fabryczny leasing, specjalnie przygotowany pod kątem finansowania autobusów. Obecnie program oferowany jest również przez dealera autobusów produkowanych na bazie Mercedesa Sprintera firmę ProAuto Maciej Król. Obie firmy z powodzeniem od kilku lat oferują produkty finansowe Grupy FI Finance Polska.

– W jakich kierunkach planowany jest rozwój firmy?

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, dalszy rozwój naszej firmy widzimy w oferowaniu produktów online. Obecnie trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem narzędzia, za pomocą którego klient będzie mógł pobrać ofertę pożyczki leasingowej i leasingu bezpośrednio z naszej strony internetowej. Nie mam tu na myśli kolejnego z popularnych kalkulatorów leasingowych, w których można wyliczyć przybliżoną ratę leasingu, najczęściej nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością. Założeniem projektu jest przygotowanie wiążącej oferty uzależnionej od rodzaju leasingobiorcy/pożyczkobiorcy, okresu działalności oraz finansowanego przedmiotu. Inną propozycję skierujemy do firmy kupującej nowe auto z salonu, inną dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kupującej używane auto z komisu, nie mówiąc już o nowo założonych firmach i osobach fizycznych.

Każdy z potencjalnych leasingobiorców będzie mógł pobrać i wydrukować swoją ofertę, dowie się o kosztach ubezpieczenia komunikacyjnego oraz GAP, a następnie otrzyma listę wymaganych dokumentów, jakie należy przygotować aby starać się o finansowanie.

Udostępnimy moduł w którym nasi klienci po pobraniu oferty, w bardzo intuicyjny sposób będą mogli zbadać swoją zdolność kredytową. Co ważne, system poinformuje czy uzyskanie finansowania na warunkach z oferty jest w ogóle możliwe. Algorytm bazuje na procedurach kredytowych dostarczonych przez firmy leasingowe oraz na naszej eksperckiej wiedzy w zakresie analizy finansowej. Sprawdzenie zdolności kredytowej nie zabierze klientowi więcej niż 15 sekund i nie wymaga podawania swoich danych osobowych. Oczywiście, w każdym momencie, można skontaktować się przez infolinię z jednym z naszych doradców.

– Na czym polega konkurencyjność waszego leasingu?

– Pożyczka leasingowa jest popularnym produktem działającym na zasadzie kredytu samochodowego. Bardzo często oferowana jest bezpośrednio w komisach samochodów używanych i to zarówno osobowych jak i ciężarowych. Niestety produkty oferowane w tych miejscach najczęściej są stosunkowo drogie. Sprzedawcy wykorzystując „zauroczenie” nowym autem osłabiają czujność swoich klientów inkasując wysokie prowizje leasingowe związane z udzieleniem pożyczki. Zdarzają się również sytuacje w których dealer nowych samochodów uzależnia rabat od swojego finansowania. Na koniec okazuje się, że okazyjne ceny samochodu to jedynie trick stosowany przez sprzedawcę. Co z tego, że auto kupisz taniej, kiedy za pożyczkę dopłacisz jeszcze więcej. Warto to wziąć pod uwagę i zawsze zapytać sprzedawcę czy przy zakupie możliwe jest skorzystanie z własnej oferty finansowania.

Jedną z najważniejszych cech naszej pożyczki jest jej niska cena. Specjalnie użyłem słowa „cena” ponieważ zaciągając pożyczkę kupujemy „pieniądz” i tylko od nas zależy ile zwrócimy do banku czy firmy leasingowej. Przed podpisaniem umowy pożyczki pracownicy Grupy FI Finance Polska przesyłają ją klientowi do wglądu aby dokładanie zapoznał się z jej warunkami. Zawsze wyszczególnione są w niej wszystkie koszty ponoszone przez klienta, a w szczególności oprocentowanie i prowizja na którą koniecznie należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Dla wygody naszych klientów umowa podpisywana jest w siedzibie pożyczkobiorcy lub innym dogodnym dla niego miejscu.

Bardzo istotną rzeczą w przypadku pożyczki leasingowej jest sposób nabycia pojazdu. Mamy tu kilka możliwości takich jak faktura VAT 23%, często spotykana faktura VAT marża lub umowa kupna-sprzedaży, gdy auto kupowane jest od osoby fizycznej. Tu najczęściej pojawia się kłopot. Większość firm leasingowych nie akceptuje faktur VAT marża, nie mówiąc już o finansowaniu zakupu od osoby fizycznej. W takich firmach klient „na wejściu” dostaje decyzję negatywną, nawet gdy jest stałym klientem. Nasza firma posiada przynajmniej kilka rozwiązań na każdy z przytoczonych przypadków i to niezależnie czy o pożyczkę ubiega się firma, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej czy spółka prawa handlowego. Dość dużym zaskoczeniem dla części klientów, szczególnie w branży transportowej, jest przymus wpłaty podatku VAT jako udziału własnego. Wiąże się to koniecznością wpłaty przynajmniej 23% wartości pojazdu jeszcze przed podpisaniem umowy pożyczki, co dla wielu klientów jest nieosiągalne. Niektóre firmy przesuwają tzw. płatność Vatowską zwiększając adekwatnie drugą lub trzecią ratę pożyczki. Takie rozwiązanie najczęściej negatywnie wpływa na płynność przedsiębiorcy który musi wycofywać środki z działalności w momencie, gdy pojazd nie zaczął jeszcze zarabiać. Szczęśliwie nasi klienci nie mają tego problemu. Finansujemy pojazdy o wartości do 100 000 zł bez jakiegokolwiek udziału własnego nawet na 8 lat. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne obniżenie raty bez angażowania własnych środków finansowych. Co więcej, z niskim udziałem własnym sfinansujemy również nowozałożone firmy mające kłopoty z uzyskaniem środków finansowych na rynkowych warunkach.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem: Nigdy nie miałem AC, po co mi ono teraz? Dlaczego wymagacie ode mnie cesji z polisy? Otóż nie. Sfinansujemy twoje auto bez konieczności zawierania ubezpieczenia AC, jak również bez wpisu przewłaszczenia w dowodzie rejestracyjnym auta. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie kosztów pożyczki oraz uniknięcia niepotrzebnych formalności związanych z usuwaniem wpisu przewłaszczenia po spłacie pożyczki.

Jesteśmy w stanie sfinansować praktycznie każdy pojazd bez względu na wiek czy pochodzenie. Nasza oferta nie ogranicza się do standardowych rozwiązań. Posiadamy rozwiązania dla startupów, firm ze słabymi wynikami finansowymi czy spółek z kapitałem zagranicznym.

– Łatwo można zauważyć, że polityka jakości firmy oparta jest na założeniach w formie drogowskazu do właściwej drogi postępowania i zachowania płynności finansowej, a przy tym zapewnienia ciągłości działania biznesu Państwa klientów.

– Dobre warunki i elastyczność to nie wszystko. Nasi klienci po podpisaniu umowy nie są zostawiani sami sobie, jak to zwykle bywa po podpisaniu umowy pożyczki w salonie lub komisie. FI Finance Polska oferuje stałą obsługę przez cały okres spłat. Nasi klienci nie są skazani na załatwianie spraw przez bankowe infolinie. Kontaktują się bezpośrednio z nami, a my wyjaśniamy sprawę i przygotowujemy stosowne pisma, które należy wysłać do firmy finansującej.

Bardzo istotnym kosztem leasingu i pożyczki leasingowej jest ubezpieczenie pojazdu. W pierwszym roku finansowania składka ubezpieczenia najczęściej jest niska i dopiero przy wznowieniu polisy klienci orientują się, że składka ubezpieczeniowa wzrasta, pomimo utraty wartości finansowanego pojazdu. Dlatego nasz back office zawsze kontaktuje się z klientem na miesiąc przed wygaśnięciem polisy i proponuje nasze, negocjowane składki na kolejny rok. I to klient decyduje, czy kontynuuje obecną polisę czy korzysta z naszej oferty wznowieniowej.

– Analizując ostatnie zdarzenia stanowiące ogromne zagrożenie dla funkcjonowania przedsiębiorców w Polsce. Ograniczenia wykonywania określonych działalności, niekorzystne odczyty wskaźników rynkowych wprowadzają przedsiębiorców w niełatwy czas w prowadzeniu działalności. Czy znajdzie Pan kilka słów wsparcia dla firm?

– Firmę FI Finance Polska cechuje wysoka kultura organizacyjna. Wiedza i doświadczenie naszej kadry to ważne lecz nie jedyne, co wpłynęło na dzisiejszą pozycję firmy. To, co osiągnęliśmy możliwe było dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu każdego z członków naszego zespołu. Jesteśmy zgraną, niesamowitą ekipą. I życzę każdemu przedsiębiorcy żeby właśnie teraz dostrzegł potencjał wśród swoich pracowników. To jest ten czas.

Nasza firma powstała w kwietniu 2013 roku jako jednoosobowa działalność gospodarcza z siedzibą w Warszawie. Szybko rozwinęła się poszerzając działalność o placówki w Katowicach, Radomiu, Białej Podlaskiej czy Bielsko-Białej. Obecnie posiadamy ponad 10 przedstawicielstw na terenie całej Polski, a ich liczba stale rośnie. Docelowo planujemy minimum dwa przedstawicielstwa w każdym z województwie.

– Dziękuję za rozmowę.


Obecnie, mimo epidemii koronawirusa zarząd spółki podjął decyzję o dalszym rozwoju sieci sprzedaży i rozpoczęciu rekrutacji osób zdecydowanych na poprowadzenie niezależnej placówki FI Finance Polska

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email