Działania ekologiczne nazwa.pl

Dbanie o środowisko naturalne to już nie tylko kwestia obowiązków ustawowych, ale przede wszystkim świadomości tego, że nasze działania decydują o jakości naszego życia. Nawet niewielkie zmiany w codziennym zachowaniu, mogą wpływać w istotny sposób na to, jaką planetę pozostawimy również przyszłym pokoleniom. Firma nazwa.pl, poprzez wiele zmian w swoim funkcjonowaniu, stała się również zrównoważonym i świadomym ekologicznie podmiotem.

Ekologia to codzienne zachowania, które przyczyniają się do ograniczenia szkodliwej działalności człowieka w ekosystem naszej planety. Nawet zmiana drobnych nawyków, przynosi wymierne korzyści. Sortowanie odpadów, oszczędzanie energii, elektroniczny obieg dokumentów czy też wydłużenie cyklu życia urządzeń, które nas otaczają, oznacza mniej zanieczyszczeń w powietrzu, wodzie i naszym jedzeniu. Pewne nawyki nic nie kosztują, a w dłuższej perspektywie przynoszą nawet korzyści finansowe.

Nowoczesna firma

Idąc korytarzem w biurze nazwa.pl, miałem wrażenie, że jestem na pokładzie statku jak w firmie Star Trek. Światła automatycznie zaświecały się na mojej drodze i gasły chwilę po tym, jak przeszedłem. Sytuacja covidowa spowodowała, że w biurze pracuje niewielu pracowników, a czujniki, którymi naszpikowany jest nasz biurowiec potrafią dostosować swoje zachowanie do natężenia ruchu. Nie jest to jednak obecnie nic dziwnego, gdyż większość nowoczesnych przestrzeni biurowych posiada wiele systemów wspomaganych sztuczną inteligencją, które potrafią dostosować temperaturę, natężenie światła i sposób klimatyzacji pomieszczeń na podstawie informacji otrzymywanych z czujników.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że we wszystkich przestrzeniach co‑workingowych, salach konferencyjnych czy indywidualnych gabinetach, w których przebywają pracownicy, wykorzystywane są energooszczędne źródła światła. Same pomieszczenia są oczywiście zaprojektowane tak, aby w maksymalny sposób wykorzystywać światło słoneczne, przy którym każdy z nas czuje się komfortowo i przyjemnie. A kiedy jest go jednak za dużo, to może warto byłoby też zastosować automatycznie zasuwane rolety przeciwsłoneczne? Proszę bardzo! Dzięki temu można dodatkowo zmniejszyć użycie prądu wykorzystywanego do obsługi wspomnianej wcześniej automatycznej wentylacji.
Elektroniczny obieg dokumentów w firmie
Oszczędności zaczynają się jednak od małych zmian, które może wprowadzić nie tylko duża firma jak nazwa.pl, ale każdy przedsiębiorca. Chodzi o system elektronicznego obiegu dokumentów, który nazwa.pl wdrożyła już ponad 5 lat temu. Wspomagany licznymi narzędziami informatycznymi był jednym z pierwszych poczynionych przez nas kroków na drodze do zwiększenia odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Można zadać pytanie, jak digitalizowane pisma i ich elektroniczne archiwa chronią naszą planetę? Odpowiedź jest bardzo prosta. Każda wydrukowana karta to większe zapotrzebowanie na papier. Zatem mniej dokumentów wytworzonych w formie fizycznej przekłada się wprost na ochronę drzew i całych lasów. A to one stanowią przecież zielone płuca naszej planety, bez których ani my, ani przyszłe pokolenia po prostu sobie nie poradzimy.
Elektroniczny obieg dokumentów jeszcze do niedawna potrafiły zauważyć i docenić tylko duże firmy, kierując się przy wyborze takiej formy działania nie tyle ekologią, co szybkością obiegu korespondencji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie tylko krajowi czy międzynarodowi giganci powinni tak właśnie postępować. Nawet niewielka oszczędność papieru w skali jednego przedsiębiorstwa pomnożona przez tysiące czy dziesiątki tysięcy takich firm potrafi pokazać skalę ekoodpowiedzialności, o którą możemy wspólnie zawalczyć! Czy faktycznie musisz cały czas przekazywać dokumenty do swojej księgowości w formie wydrukowanej? Odpowiedź na to pytanie chyba nie będzie od dziś dla Ciebie zbyt trudna.
Klienci nazwa.pl również pomagają
Ochrona lasów i drzew to jednak nie tylko elektroniczny obieg dokumentów wewnątrz firmy. Do działań ekologicznych przyczyniają się wszyscy Klienci. W nazwa.pl już od dawna proformy czy faktury przesyłane są domyślnie drogą e-mailową, a tylko na specjalne życzenie w formie wydrukowanej. Według dostępnych wyliczeń z jednego drzewa powstaje około 8000 kartek. Dzięki e-mailom z proformami czy fakturami tygodniowo my sami oszczędzamy co najmniej kilka drzew, a rocznie aż kilkaset.

Każdy pracownik chroni naszą planetę

Chcesz coś zmienić, zacznij od siebie. To powiedzenie, które dobrze wpisuje się w schemat postępowania każdej ekologicznie odpowiedzialnej firmy. Zwyczajny parking dla rowerów, który w nazwa.pl jest dostępny w miejscu pracy, skłania pracowników do wyboru właśnie tego środka transportu. Zamiana samochodu czy zatłoczonego transportu publicznego na ekologiczne dwa kółka to korzyść dla wszystkich. Warto wybrać się do pracy właśnie rowerem, skoro mamy przygotowane dla nich miejsca postojowe, a korki w mieście i tak wymusiłyby dużo dłuższy czas dojazdu.

Technologia w służbie ekologii

Bycie zaawansowanym technologicznie dostawcą usług hostingowych jeszcze kilka lat temu kojarzyło się z mnóstwem huczącego sprzętu w szafach Rack. Huczenie powodowały nie tylko wentylatory, które chłodziły szafy z serwerami, ale również tysiące dysków twardych. I to tych tradycyjnych, z silnikami magnetycznymi w środku, które w trakcie pracy dodatkowo się nagrzewały. Wyparcie tradycyjnych nośników przez nowoczesne dyski SSD, w tym te wykorzystywane przez nazwa.pl z interfejsem NVMe oraz technologią Intel Optane, stanowiło nie tylko przeskok jakościowy dla Klientów, ale przede wszystkim kolejny oddech dla naszej planety. Dzięki zastosowaniu dysków bez elementów ruchomych, które potencjalnie mogły ulegać awariom, cykl życia sprzętu wydłużył się, a on sam wykorzystuje mniej energii, emitując dzięki temu mniej CO2 do atmosfery.
Kolejnym naturalnym ruchem ze strony nazwa.pl było zbudowanie i udostępnienie swoim Klientom technologii cloud. Pozwala ona na dobieranie mocy serwerów w takim stopniu, w jakim aktualnie oczekują tego użytkownicy. Technologia cloud, dając możliwość dołączania i odłączania tworzących ją pojedynczych elementów, wpisuje się w świadomość energetyczną i bardzo dużą oszczędność środowiska naturalnego. Efektywne użycie zasobów to mniejsze zapotrzebowanie na prąd samych urządzeń, ale również, a może przede wszystkim, otaczającej je infrastruktury. Mnogość oferowanych przez nazwa.pl usług pozwala również na wykorzystywanie zastępowanego w wyniku okresowej modernizacji sprzętu w kolejnych działaniach. Można tu wymienić chociażby kwestie wymiany procesorów w serwerach, które jako pełnowartościowe po zastąpieniu ich nowszymi jednostkami mogą być dalej wykorzystywane do działań niewymagających najwyższej mocy obliczeniowej. Sprzęt ostatecznie wycofywany z użycia podlega utylizacji w sposób zgodny z wszelkimi normami, które nazwa.pl jako podmiot zarejestrowany w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami musi spełnić.

Mały krok dla firmy, wielki krok dla świata

Parafrazując słynne słowa Neila Armstronga, możemy zobrazować drogę do ekologicznej odpowiedzialności, którą od wielu lat podąża nazwa.pl. Na jej podjęcie namawiamy i będziemy namawiać każde przedsiębiorstwo, to największe i to najmniejsze. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że Twoja firma wprowadzając zmiany, na które nazwa.pl już się zdecydowała, nie zrobi aż tak wiele dla środowiska, to pamiętaj, że jeżeli tylko takich firm, jak Twoja, będzie więcej, wspólnie zdziałamy bardzo dużo! Budując swoją świadomość, budujesz świadomość swoich pracowników, a także klientów. Możesz w ten sposób pomóc zahamować niekorzystne zmiany, które przyczyniają się do bezpowrotnego niszczenia otaczającego nas świata. W nazwa.pl już od dawna myślimy o przyszłych pokoleniach. One są najbardziej zagrożone i to dla nich warto zrobić ten jeden mały krok!

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email