Laur złoty jak zboże

Innowacje i jakość marki Soligrano nagrodzone przez klientów. Polacy coraz częściej przykładają wagę do jakości tego, co trafia na ich talerze. Na tej fali swoje miejsce w codziennych jadłospisach odzyskały produkty zbożowe. Również dlatego, że rodzimi wytwórcy proponują szeroką ich gamę, ale i nowe, czasem nieoczywiste sposoby ich podania. Tak jak Soligrano, którego innowacyjność i wysoka jakość oferty zostały nagrodzone złotym Laurem Klienta 2020 w kategorii produktów zbożowych.

Laur Klienta to największy program konsumencki w kraju. W kategorii produktów zbożowych niekwestionowanym zwycięzcą okazała się w tym roku marka specjalizująca się w produktach ze zbóż ekspandowanych – Soligrano.
– To nie pierwsze nasze wyróżnienie, ale to właśnie uznanie konsumentów cenimy sobie szczególnie. Jest ono dla nas dowodem na to, że trafiamy w potrzeby klientów, proponując im produkty zdrowe i smaczne, a zarazem łatwe w przygotowaniu, pozwalające oszczędzić czas – podkreśla Kamil Rabenda, Prezes Zarządu Soligrano i dodaje, że za docenioną przez klientów jakością stoją nowoczesne technologie i własne uprawy zbóż. To one zapewniły Soligrano rok temu nagrodę w Szanghaju, na jednej z największych światowych imprez spożywczych na świecie SIAL China. Firma z Dobronia – jako jedyna z Europy – zajęła miejsce na podium w konkursie SIAL Innovation.

Produkcja Soligrano prowadzona jest we w pełni zautomatyzowanym zakładzie, z wykorzystaniem jednej z najnowocześniejszych linii technologicznych: Quattro Puffing,. Pozwala ona zachować wiele składników odżywczych pochodzących z zastosowanego surowca i zapewnić czystość mikrobiologiczną końcowego produktu oraz uniknąć w procesie produkcji zastosowania niepożądanych składników.
Co to oznacza dla klientów sięgających po Kaszotto lub Pszenicę z miodem? Zdrowie i przyjemność, ponieważ proces ekspandowania – działania jedynie ciśnieniem i temperaturą – chroni ziarno przed utratą cennych właściwości, a przy tym nadaje produktom przyjemny smak. Linia do produkcji ziaren ekspandowanych w polewach umożliwia tworzenie smacznych produktów wzbogacanych w witaminy i składniki mineralne z dodatkiem naturalnego miodu czy koncentratów soków owocowych.

Jednym z najsilniejszych atutów Soligrano jest wysoka i gwarantowana jakość surowca, ponieważ fabryka posiada własne pola uprawne o powierzchni 1700 hektarów oraz własną czyszczarnię zbóż.W rezultacie tych wszystkich starań powstają dania zdrowe, smaczne i – w przeciwieństwie do tradycyjnych kasz – banalnie proste w przygotowaniu. Ziarna ekspandowane są gotowe do spożycia, dzięki czemu zyskały już nawet miano convenience food („wygodna żywność”). Pasują do wielu potraw, a wystarczy jedynie otworzyć opakowanie i dosypać do: zup, sałatek, deserów, czy koktajli. Jednak Soligrano ma znacznie więcej pomysłów na dania z ekspandowanych zbóż. Na przykład Kaszotto, Gryczotto
i Ryżotto to stworzone z najwyższą starannością mieszanki do samodzielnego przygotowania aromatycznych potraw, a zboża z owocami to doskonały pomysł na zdrowe śniadanie, podobnie jak Puffinki czy Musli. Pod szyldem marki powstają również tak nieoczywiste propozycje jak Kolekcja Zup
Soligrano, czy… Vegeburgery orkiszowe lub jaglane. I tę właśnie pomysłowość i różnorodność doceniono
Laurem Klienta 2020.

 

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email