Ekologia w biznesie

O rozwiązaniach i systemach przyjaznych środowisku rozmawiamy z Rafałem Gąską, Dyrektorem ds. Łańcucha Dostaw w RTV EURO AGD. Firma w tym roku otrzymała złoty Laur Klienta w kategorii „Ekologiczne strategie w biznesie”.

– Ponad trzysta sklepów stacjonarnych, dwa sklepy internetowe, własne Contact Center. Jesteście liderem sprzedaży elektroniki użytkowej i sprzętu gospodarstwa domowego. W branży wyznaczacie nowe trendy nie tylko w sprzedaży i rozwiązaniach dla klientów, ale także w ochronie zasobów naturalnych, o czym świadczy zdobycie w tym roku nagrody za ekologiczne działania w biznesie.

– Niezmiernie cieszymy się z tej nagrody. Nasze rozwiązania ekologiczne to efekt przyjętej przez Zarząd strategii proekologicznej, którą z dużym zaangażowaniem realizuje liczny zespół osób z różnych działów firmy. Jesteśmy retailerem. Naszym celem jest towarzyszenie klientowi w całym procesie zakupowym i wspieranie go na każdym etapie tej drogi. Ale bardzo ważne miejsce w naszej strategii zajmuje tworzenie rozwiązań, dzięki którym zyskują zarówno klienci, jak i środowisko naturalne. W wielu obszarach wdrożyliśmy już ekologiczne technologie, które pozwalają nam m.in. na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i zniwelowanie śladu węglowego. Jednym z obszarów, w którym bardzo mocno stawiamy na cyfryzację jest logistyka.

Czy to oznacza, że jednym z istotniejszych obszarów działań jest obecnie udoskonalanie procesu dostaw?

– Zgadza się. Dlatego już na etapie projektowania naszych nowych centrów logistycznych myślimy o przyszłości. Dla przykładu, Prologis Park Janki to jeden z najnowocześniejszych parków dystrybucyjnych w Europie, który dysponuje wieloma rozwiązaniami przyjaznymi środowisku. Inteligentny system efektywnego zarządzania mediami, energooszczędne oświetlenie, latarnie zasilane energią słoneczną i wiatrową czy kostka brukowa pochłaniająca dwutlenek węgla – to tylko niektóre z wdrożeń. Mamy tam również stacje ładowania samochodów elektrycznych i parkingi rowerowe dla tych, którzy wolą do pracy przyjeżdżać jednośladami. Przy samym obiekcie zaplanowaliśmy biopark – zielony teren rekreacyjny dla pracowników. Ten magazyn spełnia nie tylko nasze wymogi biznesowe, ale wspiera także ochronę zasobów naturalnych i wellbeing.

– Czy oprócz rozwiązań magazynowych, także w innych obszarach logistyki pracujecie nad działaniami chroniącymi środowisko?

– Tak, systematycznie inwestujemy także we flotę samochodową i wymieniamy ją na bardziej ekologiczną, spełniającą najwyższe europejskie normy czystości spalin. Testujemy pojazdy elektryczne, a dla naszych dostawców planujemy wdrożyć cykliczne szkolenia z ecodrivingu. Wykorzystujemy analizy i przetwarzanie danych, co pozwala na optymalizację dostaw. Świetnym przykładem jest wdrożony przez nas elektroniczny system, który umożliwia efektywniejsze planowanie tras. Pozwoliło to zmniejszyć wykorzystanie floty samochodowej średnio o 500 pojazdów miesięcznie, a przy tym zredukować emisję spalin. Klientom oferujemy dostawę, montaż i odbiór zużytego sprzętu podczas jednej wizyty, co ma wpływ na minimalizację śladu węglowego. Warto zaznaczyć, że ilość elektrośmieci co roku znacząco wzrasta, dlatego też odbierany przez nas sprzęt trafia do zakładów zajmujących się odpadami, w których odzyskuje się cenne surowce. Dzięki wprowadzeniu cyfrowego obiegu dokumentów związanych z transportem, bezkontaktowego potwierdzania odbioru produktu czy wyeliminowaniu papierowej dokumentacji ocalamy ponad 400 drzew rocznie. To tylko kilka z przykładów działań, które w naszej firmie są częścią większego projektu, nad którym pracuje interdyscyplinarny zespół pasjonatów. Wspieramy również inicjatywy i postawy eko wśród pracowników, organizując wydarzenia propagujące troskę o środowisko. Jednym z przykładów jest Eko Tydzień, w ramach którego m.in. prowadzimy webinary promujące świadomą konsumpcję i zdrowe odżywianie, zachęcamy do wzięcia udziału w Dniu bez Samochodu, nagradzając tych, którzy dotrą do pracy bardziej ekologicznymi środkami transportu, oferujemy też stacje serwisowania rowerów.

You may also like...

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
LinkedIn
Share
Follow by Email